Thursday, 11 May 2023

E-ITSPEA 15: Eetika ja IT

Eetika on filosoofia haru, mis uurib moraali, väärtusi ja kohustusi. Tehnoloogia on aga teaduse ja tehnika rakendamine, et luua uusi lahendusi ja parandada olemasolevaid. Kuna tehnoloogia on loodud inimeste poolt, siis on see sageli ka seotud eetikaga. Siiski on keeruline öelda, kas tehnoloogia saab olla iseenesest eetiline või ebaeetiline, kuna see sõltub kontekstist ja sellest, kuidas tehnoloogiat kasutatakse.

Üks näide, kuidas tehnoloogia võib olla iseenesest eetiline, on meditsiinitehnoloogia. Näiteks, kui arstid kasutavad ravimite väljatöötamisel ja patsientide ravimisel uusimat tehnoloogiat, siis on see positiivne ja aitab kaasa inimeste tervisele. Meditsiinitehnoloogia on suurendanud haiguste ennetamise võimalusi, parandanud diagnostikat ja ravi, aidanud kaasa elukvaliteedi tõstmisele ning tõstnud eluea pikkust. Kuna meditsiinitehnoloogia eesmärk on aidata kaasa inimeste tervisele, siis võib öelda, et see on iseenesest eetiline.

Teisest küljest võib tehnoloogia olla ka ebaeetiline, kui seda kasutatakse halvasti. Näiteks, kui tehnoloogiat kasutatakse sõjalistel eesmärkidel, võib see kahjustada inimeste elusid ja tervist. Teine näide on tehisintellekt, mis võib olla diskrimineeriv, kui seda ei arendata eetiliselt ja vastutustundlikult. Tehisintellekt võib kinnistada eelarvamusi ja ebaõiglusi, kui algoritmid on kallutatud inimeste tehtud otsuste või statistika tõttu. Kui tehnoloogiat kasutatakse halvasti või vastutustundetult, võib see kaasa tuua palju kahju ja põhjustada eetilisi probleeme.

Samuti on oluline märkida, et tehnoloogia ei ole iseenesest moraalne või eetiline, vaid see on lihtsalt vahend, mida inimesed kasutavad. Tehnoloogia arendajad ja kasutajad vastutavad selle eest, kuidas tehnoloogiat kasutatakse ja millised on selle tagajärjed. Seega on oluline, et tehnoloogiat arendataks ja kasutataks vastutustundlikult ning arvestataks selle mõju inimestele ja ühiskonnale.

Üks viis tehnoloogia eetilise arengu edendamiseks on kaaluda, kuidas tehnoloogia võib mõjutada ühiskonda, keskkonda ja inimesi. Näiteks, kui tehnoloogiat kasutatakse tööstuses, tuleb kaaluda, kuidas see mõjutab keskkonda ja millised on selle tagajärjed. Sotsiaalsete võrgustike puhul tuleks arvestada, kuidas see mõjutab inimeste vaimset tervist, privaatsust ja inimestevahelisi suhteid.

Teine oluline samm tehnoloogia eetilise arengu edendamiseks on kujundada välja vastutustundliku tehnoloogia arendamise ja kasutamise eetilised raamistikud. Näiteks, ettevõtted peaksid looma eetilisi juhiseid, mida järgitakse toote või teenuse arendamisel ja turundamisel. Regulaatoritel tuleks kaaluda eetilisi kaalutlusi seaduste väljatöötamisel ja jõustamisel. Samuti on oluline, et tarbijad oleksid teadlikud tehnoloogia eetilistest tagajärgedest ning teaksid, kuidas kasutada tehnoloogiat vastutustundlikult.

Viimane oluline samm tehnoloogia eetilise arengu edendamiseks on koolitada inimesi tehnoloogia eetilise kasutamise osas. Tehnoloogia arendajad ja kasutajad peaksid olema kursis erinevate eetiliste kaalutlustega ning teadlikud, kuidas tehnoloogiat arendada ja kasutada vastutustundlikult. Lisaks peaksid inimesed õppima, kuidas kaitsta oma privaatsust ja andmeid, kuidas ära tunda võltsuudiseid ning kuidas käsitleda tehnoloogia poolt tekitatud sõltuvust.

Kokkuvõttes on tehnoloogia kiire areng ja kasutamine toonud kaasa palju eetilisi probleeme. Kuna tehnoloogia on väga laialdaselt kasutusel, on oluline, et selle kasutamine oleks vastutustundlik ja eetiline. See nõuab tehnoloogia arendajatelt, kasutajatelt ja regulaatoritelt koostööd eetiliste raamistike väljatöötamiseks ja järgimiseks. Tehnoloogia võib olla väärtuslik tööriist, kuid me peame tagama, et selle kasutamine toimuks vastutustundlikult ja arvestades ühiskonna vajadusi ning väärtusi.

E-ITSPEA 14: Andmeturveː tehnoloogia, koolitus ja reeglid

Küberkuritegevus on muutunud tänapäeval üheks suuremaks ohtudeks nii üksikisikutele kui ka ettevõtetele ja riikidele. IT-turvalisuse tagamine on muutunud hädavajalikuks, et kaitsta digitaalset infrastruktuuri ja vältida andmekaotusi ning rünnakuid. Üks suurimaid IT-turvariske on küberrünnakud, mis võivad põhjustada ulatuslikke kahjusid.

Küberrünnakud on tehnoloogia ajastu probleem, mida tuleb lahendada tehnoloogia abil. Kuid tehnoloogia ise ei ole piisav, et kaitsta meie digitaalset infrastruktuuri. Selleks on vaja ka koolitada inimesi ja kehtestada tõhusad turvareeglid. Kevin Mitnick, endine häkker, tuntud ka kui "Maailma kõige kuulsam häkker", on välja töötanud lahenduse küberturvalisuse tagamiseks, mida nimetatakse Mitnicki valemiks.

Mitnicki valemi kolm komponenti on:

  • tehnoloogia
  • koolitus
  • reeglid
Tehnoloogia hõlmab kõiki turvatarkvarasid, -seadmeid ja -teenuseid, mis on vajalikud küberrünnakute ärahoidmiseks ja kaitseks. Koolitus hõlmab koolitust inimestele, kes kasutavad tehnoloogiat, et nad saaksid aru, kuidas küberrünnakud toimivad ja kuidas neid ära hoida. Reeglid hõlmavad organisatsioonide ja ettevõtete poolt kehtestatud protokolle ja poliitikaid, mis reguleerivad tehnoloogia kasutamist.

Tehnoloogia areng on viinud paljude uute turvatarkvarade ja -teenuste väljatöötamiseni, mis võimaldavad ennetada küberrünnakuid ja nende tagajärgi. Üks olulisemaid tööriistu on tulemüür, mis võimaldab blokeerida ja piirata juurdepääsu võrku. Samuti on olemas turvaprogrammid, mis jälgivad ja avastavad ebatavalist liiklust võrgus. Need tööriistad on väga olulised, kuid need üksi ei suuda tagada täielikku kaitset.

Koolitus on üks olulisemaid komponente Mitnicki valemis. Inimeste teadlikkus ja koolitus on hädavajalikud, et vältida paljusid küberrünnakuid. Inimeste teadlikkus võib olla eriti kasulik, et tuvastada pettuseid ja hoida ära sotsiaalinseneride rünnakuid. Inimesed peavad olema teadlikud ohtudest ja näpunäidetest, mida ründajad kasutavad, näiteks kalapüük (phishing), rämpspost (spam) ja pahavara (malware). Koolitusega tuleks alustada juba ettevõtte või organisatsiooni töötajate värbamisel, et tagada turvaline töökeskkond ja anda töötajatele vajalikud teadmised ja oskused.

Reeglite ja poliitikate kehtestamine on Mitnicki valemis kolmas oluline komponent. Organisatsioonidel ja ettevõtetel peaks olema kindlad poliitikad, mis kehtestavad turvanõuded ja reguleerivad tehnoloogia kasutamist. Reeglid peaksid hõlmama erinevaid aspekte, sealhulgas tugevaid paroole, andmete varundamist ja värskendamist ning privaatsuse kaitset. Regulaarne järelvalve ja hindamine peaksid tagama, et poliitikad oleksid tõhusad ja et need vastaksid pidevalt muutuvatele turvariskidele.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Mitnicki valemi kolm komponenti on tehnoloogia, koolitus ja reeglid. Turvatööriistade kasutamine on oluline, kuid koolitus ja reeglite kehtestamine on sama olulised. Inimese teadlikkus ja teadmised on esmatähtsad, et tagada tõhus kaitse küberrünnakute vastu. Ettevõtted ja organisatsioonid peaksid töötajaid regulaarselt koolitama ja kehtestama turvanõuded, et kaitsta oma digitaalset infrastruktuuri. Küberrünnakute vastu tõhusalt võitlemiseks tuleb rakendada kõiki kolme Mitnicki valemi komponenti.

Thursday, 4 May 2023

E-ITSPEA 13: Teistmoodi IT

Täna oma blogis käsitlelen IT-tugilahenduste rakendamist Eestis ning sellele seotud teemasid. 

IT-tugilahendused on abivahendid, mis võimaldavad inimestel, kellel on erivajadused, paremini osaleda erinevates tegevustes, sealhulgas:

  • tööl
  • õppimisel
  • igapäevaelus. 
IT-tugilahenduste valdkond hõlmab mitmeid erinevaid lahendusi, nagu näiteks ekraanilugejad, brauserite lisad, teksti- ja kõnesüntees, suurendusklaasid, puuteekraanid, ratastoolidega juhitavad hiired, hääljuhtimine ja palju muud. 

Kuidas tuleks sedalaadi tehnoloogia rakendamist korraldada? 

Selle valdkonna otsustajateks võivad olla nii ettevõtted, asutused kui ka riik. IT-tugilahenduste kasutamine ei peaks olema pelgalt IT lahendus, vaid see peaks olema tihedalt seotud ka kasutaja konkreetse vajadusega. Oluline on mõista, et IT-tugilahendused on abivahendid, mis aitavad kaasa võrdsele ligipääsule informatsioonile ja võimalustele, seega tuleb kasutajakeskne lähenemine igati kasuks. 

Vajalik on ka korralik valdkonnaga kursis olev IT-spetsialist, kes suudaks sobitada kasutaja vajadused tehniliste lahendustega. Lisaks peaks IT-tugilahenduste rakendamist kaasama ka erivajadustega inimesed ning tagama, et IT-tugilahendused on lihtsasti kasutatavad ja töökindlad. 

Kas seda tuleks käsitleda kui tehnoloogilist lahendust või erivajadusega inimese abivahendit? 

Kui vaadata IT-tugilahendusi kui tehnoloogilist lahendust, siis võib neid vaadelda pigem kui tavalisi töövahendeid nagu näiteks klaviatuure, hiiri ja monitore. Samas on IT-tugilahendused spetsiaalselt loodud inimestele, kellel on erivajadused ning nende käsitlemine abivahendina aitab rõhutada nende tähtsust ja vajalikkust. 

Arvestades, et erivajadustega inimestel on sageli raskusi töö leidmisega ja tööl püsimisega, on oluline mõista, et IT-tugilahendused on suureks abiks nende tööellu integreerumisel ja toimetulekul. Seega peaks IT-tugilahenduste kasutamine olema erivajadustega inimese abivahend :)